Ozdabiamy dzbanek- krok po kroku

012

Co z tą ceramiką?

Zacznijmy od wyjaśnienia, co to jest ceramika biskwitowa? Jest to wstępnie wypalona ceramika bez warstwy szkliwa, którą można ozdobić różnymi metodami. W przypadku naczyń użytkowych proponuję ceramikę szkliwioną w środku, to jedyna metoda, która gwarantuje nam nieprzeciekanie naczyń. Biskwit doskonale przyjmuje farbę, jest jednak bardzo chłonnym materiałem i przed dekorowaniem należałoby go zagruntować. Można do tego celu posłużyć się specjalnym podkładem do decoupage, lub samą farbą, a nawet klejem lub lakierem, pokrywając kilka razy przedmiot- aż przestanie chłonąć wilgoć.

W tym konkretnym przypadku zrezygnowałam z gruntowania w pierwszej fazie ozdabiania, ponieważ zależało mi na przetarciach farby. Trudno byłoby to uzyskać na grubej warstwie podkładu i farby. Zrobimy to troszkę inaczej, jednak proszę pamiętać o gruntowaniu, jest ono bardzo ważne. I zawsze musi nastąpić przed naklejeniem czegokolwiek.

Do mojego projektu użyłam farby kredowej w moim ulubionym kolorze Vintage, wystarczyło pomalować jeden raz. Po wyschnięciu przetarłam dość mocno papierem ściernym o gramaturze 120.

1

2

Teraz jest ten moment, w którym zagruntuję dzbanek. Żeby nie mieszać zbyt dużej ilości preparatów użyłam do tego celu medium do transferu. Wystarczyło pomalować dwa razy.

3

Miejsca, w których będzie przyklejony wydruk rozjaśniłam nieco innym kolorem farby metodą suchego pędzla.

4

5

Zabieram się teraz za przeniesienie wydruku na dzbanek. Preparatem do transferu Americana Decor- Image Transfer Medium pokrywam wydruk oraz dzbanek. Przyklejam zadrukowaną stroną do wewnątrz. Jest to metoda transferu lewostronnego. W tej metodzie ważne jest, aby przygotować sobie wydruk lustrzanego odbicia obrazka.

6

Przyklejam szybko wydruk na dzbanek, pamiętając, aby pozbyć się wszystkich pęcherzyków powietrza, wyciskając je od środka na zewnątrz. To bardzo ważne, ponieważ wszędzie tam gdzie zostanie powietrze, powstanie dziura w wydruku. Ważne jest również, aby nie pobrudzić preparatem lewej strony papieru, ponieważ może być wtedy problem z jego usunięciem. Starannie również wycieram nadmiar preparatu, który wypchnę spod papieru. Nie chcę żeby zrobiła się brzydka obwódka dookoła motywu.

7

Po wyschnięciu, pozbywam się papieru zrolowując go na mokro z wydruku, tak długo aż zostanie sam motyw. Następnie znowu pokrywam cały dzbanek preparatem do transferu. Aby nie było widać miejsca, w którym był papier, swoistego progu, dookoła motywu nakładam grubszą warstwę. Wtapiam w ten sposób motyw. Ten konkretny preparat do transferów daje bardzo cieniutką warstwę, jest również bardzo mocny i pięknie odbija wydruk. Po wyschnięciu dodatkowo lekko przecieram papierem ściernym.

8

Teraz kolej na efekty dodatkowe, czyli kropeczki i wzorki z szablonu. Użyłam szablonów Americana Decor. Pamiętajcie, aby gąbeczkę osuszyć z farby przy tapowaniu po to, aby wzór nie podciekał farbą.

9

10

Znowu zabezpieczyłam całość preparatem Image Transfer Medium. Dzięki temu motyw jest już pięknie wtopiony. Na koniec przyciemniam brzegi metodą suchego pędzla. Użyłam bardzo ciemnego odcienia szarości.

11

Nie chciałam, aby mój dzbanek błyszczał. Dlatego wykończyłam całość warstwą lakieru matowego.  Daje on idealnie matowe i aksamitne wykończenie.

12

W podobny sposób ozdobiłam konewkę, chustecznik i pudełko. Jedyną różnicą w przypadku drewnianych przedmiotów był brak gruntowania. Nie było ono konieczne, ponieważ drewno nie jest tak chłonnym materiałem jak biskwit.

kogutki (2) kogutki (1) transfer z kurami (2) transfer z kurami (1)

Wersję skróconą tutoriala, w postaci prezentacji możecie również znaleźć na kanale YouTube.

7 Replies to “Ozdabiamy dzbanek- krok po kroku”

 1. Świetny kurs, kury są obłędne a wykonanie jak zwykle perfekcyjne. Chyba będę musiała zamówić paczkę 🙂 Pozdrawiam wiosennie

 2. Dzień dobry 🙂
  Bardzo czytelny i przydatny instruktaż.Na pewno skorzystam 🙂
  Szkoda tylko,że filmik na „you tubie” jest taką samą serią zdjęć jak wyżej…..
  Pani filmik,na którym robi reliefy jest natomiast rewelacyjny……dzięki niemu zrozumiałam jakie błędy popełniałam przy ich rysowaniu i chociaż daleko mi do doskonałości,to zrobiłam spore postępy.Pozdrawiam serdecznie .
  ps
  uwielbiam Pani twórczość 🙂

 3. Bardzo fajny kurs 🙂 Gdzie Pani dostała takie śliczne wzory koguta i kury? Dekoruję właśnie nową kuchnię i motywem przewodnim ma być właśnie kogut i kura ale z dostępnością jest już gorsza sprawa 🙁 Pozdrawiam

 4. Witam!
  Pani Sylwio jestem zachwycona pani pracami są przepiękne a kursy bardzo dokładnie opisane.Każdego dnia zaglądam w pani bloga i czytam ,czytam! Kurs z biskwitem jest świetny! Czekam z niecierpliwością na marcowe szkolenie.
  Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego dnia!

  Ula 22.02.15.