Sole patynujące- Metal Efects

Co to są sole patynujące?zardzewialy chustecznik

To preparaty, które umożliwiają nam w prosty sposób wykonać efekty zardzewiałego, skorodowanego, spatynowanego metalu na dowolnym przedmiocie. Istnieją trzy rodzaje efektów:

Żelazo i rdzasole zestaw zelazoMiedź i zielona patynasole zestaw miedzBrąz i niebieska patynasole zestaw brazWszystkie produkty dostępne w SKLEPIE

Jak ich używać? Nie jest to takie skomplikowane jak nam się wydaje. Wystarczy zapamiętać cztery kroki: podkład, farba, patyna (sól), lakier. Oraz że każda sól jest przypisana do danego koloru farby. (Odpowiednie zestawy mają taki sam kolor naklejek). Przećwiczymy technikę na przykładzie efektu rdzy.sole1

1.PODKŁAD (PRIMER)

Po co w ogóle podkład? Po pierwsze blokuje aktywne składniki z patyny, żeby nie wchodziły w reakcję z przedmiotem. Jest to bardzo ważne w przypadku metalowych przedmiotów. Bez podkładu taki przedmiot mógłby zacząć rdzewieć pod farbą. Poza tym zwiększa przyczepność farby, ma ciemny kolor, dzięki temu nie musimy użyć jej tak dużo, a pamiętajmy, że jest ona najdroższym składnikiem. Chroni również przed powstawaniem niechcianych przebarwień i zmian koloru na utlenionej powierzchni. Primer jest kompatybilny ze wszystkimi produktami serii. W tym konkretnym przypadku pomalowałam organizer z MDF dwa razy. Po pierwszej warstwie lekko przeszlifowałam papierem ściernym.

sole podkładsole2

2. FARBA

To akrylowa farba z dużym stężeniem drobinek metalu. W tym wypadku żelaza. Przed użyciem należy ją mocno wymieszać, ponieważ ciężkie drobinki mają tendencję do opadania na dno. Możemy ją nakładać pędzlem lub gąbeczką. Nałożyłam dwie warstwy, oczywiście po wyschnięciu poprzedniej. Wysycha ok 1-2 h. Można suszyć. Ostatniej warstwy nie suszymy!

sole farba żelazosole3

3. PATYNA

To preparat który powoduje szybkie utlenianie cząstek metalu zawartych w farbie. Dzięki temu przedmiot zardzewieje nam w ciągu kilkudziesięciu minut, a nie w ciągu kilku lat….  Nakładam go na mokrą farbę, spryskując powierzchnię. W tym celu używam atomizera. Dzięki temu że farba jest mokra, patyna działa szybciej, idealnie przyczepia się do farby i nie spływa. W miarę wysychania, farba będzie się utleniać i pojawi się rdza. W trakcie wysychania można spryskać ponownie, jeśli uznamy, że efekt nas nie zadowala. Trzeba pamiętać, że korozja pojawi się w różnym czasie, zależnie od temperatury otoczenia i wilgotności. Można delikatnie podsuszać.

buteleczkisole4

4. LAKIER

Wodny środek zabezpieczający i uszczelniający. Gwarantuje nam powłokę zatrzymującą utlenianie farby, minimalizując dalszą korozję. Jest kompatybilny ze wszystkimi produktami serii. Jeśli uznamy, że nasza praca dostatecznie zardzewiała, nakładamy lakier Permacoat Xtreme, najczęściej po 24 h. Zatrzyma on proces rdzewienia i zabezpieczy pracę. W przeciwnym razie przedmiot będzie nadal korodować. W miejscach bardzo mocno skorodowanych powstaje rdzawy pyłek, przed nałożeniem lakieru należy go usunąć miękką szmatką lub pędzelkiem. Można również nanieść pierwszą warstwę lakieru za pomocą buteleczki z atomizerem, wtedy należy lakier rozwodnić wodą 1:1.

sole lakiersole5

Lakier jest dostępny tylko w wersji błyszczącej. Mnie osobiście jakoś błysk nie pasuje do rdzy, dlatego pokrywam jeszcze przedmiot dodatkowo lakierem matowym.

organizer rdza organizer rdza1 organizer rdza2 organizer rdza3

I na koniec kilka przykładów użycia soli patynujących:

w miedzi2Miedź i zielona patyna + farba z żelazem z szablonu pokryta rdzą.arleta1Miedź i zielona patynamotylkowe pudelkoCałość pokryta farbą miedzianą i zieloną patyną. Po lakierowaniu, przez szablon nałożona farba z efektem rdzy.zardzewialy chustecznik2

zardzewiałe (7)zardzewiałe (8)Już niedługo kurs krok po kroku jak zrobić takie serduszko z użyciem soli patynujących….zardzewiałe (10)

7 Replies to “Sole patynujące- Metal Efects”

 1. No nareszcie koniec z podpuszczaniem. Teraz mogę nabyć i eksperymentować 🙂

 2. Pani Sylwio dziękuję za instrukcje juz od dawna mam się do pani wybrać na jakies szkolenie. … będę śledzić pani ogłoszenia. Pozdrawiam Ania

 3. Bardzo dziękuję za ten kursik, jest świetny!
  a pokazane prace cudowne i bardzo, ale to bardzo w moim stylu 😀
  Mam jednak małe pytanie: czy lakier i primer jest ten sam do wszystkich rodzajów patyny?
  pozdrawiam cieplutko 🙂

 4. Fajnie, że to pokazałaś. Z tego co wiem, do patyn nie ma potrzeby używania lakieru. Lakier ma przede wszystkim zatrzymać proces rdzewienia rust activator-a.

 5. Przesyłka z solami dotarła……będę próbować!!!!!!!!! 🙂
  Pozdrawiam.
  Ania Guz