Jak zrobić formę z silikonu DIY

Znalazłam starą, plastikową formę do odlewów gipsowych. Zapragnęłam mieć mydła w takim właśnie kształcie, ale w plastiku bardzo źle się odlewa, poza tym forma była już mocno podniszczona. Musiałam zatem zrobić sobie foremki silikonowe w tym samym kształcie. Zaczęłam od odlania muszli z gipsu i solidnego zawoskowania. Nie ma znaczenia jakiego wosku użyjemy, chodzi tylko o to, żeby łatwo wyciągnąć nasze gipsowe prawidło z silikonu. Dodatkowo wosk zamaskował mi wszystkie zadrapania i ewentualne dziurki. Technika sprawdzi się również przy powielaniu farm, które już macie. Bo jak wiadomo, jedna foremka do mydła to zbyt mało, żeby bawić się w mydlenie.

Następnie przykleiłam taśmą dwustronną odlew do podkładki ze sztywnej folii. Można użyć czegokolwiek, dobrze sprawdzi się kartonik po mleku. To ważne, żeby odlew się nie przesuwał i nie wypływał.

Do zrobienia rusztowania użyłam rozciętych, jednorazowych kubeczków z tektury. Tu też nie ma znaczenia, jakiego materiału użyjemy, rusztowanie jest jednorazowe. Chodzi tylko o to, żeby było w miarę sztywne, nie odkształcało się, dobrze trzymało silikon.

Ponieważ silikon formierski nie jest tani, nie chciałam go marnować, dlatego zaznaczyłam sobie dookoła odlewu ślad, na którym przykleiłam rusztowanie. Wolną przestrzeń wypełni silikon. Zostawiłam jakieś 6-8 mm. Następnie klejem na gorąco przykleiłam kartonik, pilnując, żeby wszystko dobrze skleić. Trzeba to zrobić dokładnie, ponieważ każda dziurka spowoduje wypływanie silikonu. Nie wygląda to może zbyt estetycznie, ale i tak rusztowanie wyrzucimy. Poza tym zaznaczyłam sobie poziom silikonu na górze muszli, zostawiając również zapas, tak żeby silikon przykrył gips. To będzie nasze dno foremki.

Teraz wkracza do akcji silikon formierski, którego zawsze się obawiałam, a który mnie bardzo pozytywnie zaskoczył. Nie dość, że jest banalnie prosty w użyciu, to jeszcze świetnie odwzorowuje szczegóły i jest elastyczny. Ja użyłam silikonu M922 z katalizatorem niebieskim. Wystarczy dokładnie zważyć dwa składniki według instrukcji, w tym przypadku było to 100:5. Tu przydaje się bardzo dokładna waga. Jedyny problem może stanowić ocena ile tego silikonu potrzeba na jedną formę? W moim przypadku było to 170 g silikonu bazowego. Jeśli zrobimy zbyt mało, to zawsze możemy potem dolać mieszanki, nawet, jeśli silikon zwiąże. Poniżej wyliczone przykłady wag silikonu i katalizatora.

Oba składniki musimy ze sobą dokładnie wymieszać, pilnując, żeby zbyt mocno nie napowietrzać masy. Używam zawsze jednorazowych kubeczków, lub kieliszków. Bardzo trudno zmyć taki silikon z naczyń, szkoda czasu.

Rozrobioną masę wlałam wolniutko do formy i przez chwilę odstukałam o blat, po to, żeby pozbyć się bąbelków powietrza. Nie warto się na tym etapie spieszyć, chcemy przecież dokładnie odwzorować naszą muszlę. Silikon zostawiłam na noc, żeby dobrze związał.

Teraz pozostaje rozebrać nasze rusztowanie i cieszyć się nową foremką.

Nasze prawidła gipsowe można używać wielokrotnie, dokładając jedynie wosku.

2 Replies to “Jak zrobić formę z silikonu DIY”

  1. jestem ZAUROCZONA i ZACHWYCONA!!!
    planuję łazienkę marzeń, czyli wieczne
    wakacje w mini komnacie – trochę Grecji
    trochę Karaibów – mydełka wespół z mozaiką
    absolutnie koją oczy i serce!!! gratuluję!!!